Katalognummer: 247 / Postennummer: 995872
runder Cabochon D: 12,1 mm, hellrot, leicht matt, GG 14K, RW: 56. 20. Jh. Tragespuren.
Ring with coral, c. 12,1 mm. YG 14K. RS: 56. 20th cent., slight traces of wear.